19 februari 2026

För Peter är det raka rör som gäller,
men krökta går också bra.

Tillgängliga dygnet runt

Det inte Peter Arekvist på LBC Borås vet om rör i fastigheter är inte värt att veta. En kunskap han har byggt upp under decennier. I sin rörelse har han fem bilar som bokstavligen löser problem för fastighetsägare och hyresgäster i Sjuhäradsbygden. Uttrycket 24/7 innebär att de finns tillgängliga dygnet runt, alla dagar i veckan, året om.

– Ett stopp i rören eller en läcka bryr sig inte så mycket om vilken dag det är, så vi är alltid beredda att rycka ut till undsättning. Vi brukar vara populära när vi kommer, men det händer ibland att någon muttrar lite eftersom vår tjänst inte är gratis, säger Peter Arekvist, en av LBC Borås åkeriägare.

”Innan du åker på semester, låt kranarna rinna en stund så att allt i rören forslas bort ordentligt.”

 

Hittat spännande saker

Det finns tre fokusområden; förebyggande, felsökning och akut. Det första innebär att fastighetsägaren kan ha ett avtal där alla rör och anslutningar kontrolleras till exempel vart femte år. Vid felsökning har det hänt något och då gäller det att identifiera problemet och lösa det. Det tredje är det mest dramatiska.

– Under en nyårshelg kan vi ha ett 30-tal akuta samtal, en vanlig helg kanske bara fem-sex. Ofta är det något som har spolats ned i wc-stolen som inte borde vara där. Vi har hittat många spännande saker, men det vanligaste är att det spolas ned hushållspapper. Till skillnad från toalettpapper löses inte hushållspapper upp utan sväller och blir en propp i rören, så snälla inget hushållspapper i wc-stolarna!

Expertens bästa tips

Som kund köper man en auktoriserad tjänst av LBC Borås. Det innebär att det finns rätt kompetens, effektiv utrustning och det som behövs för att kunden ska kan känna sig trygg. Allt från enorma mängder vatten till mobila högtrycksmaskiner. De har också flera olika kameror som många tycker är fascinerande, men den används bara vid felsökning och besiktning. Peter tycker att de flesta sköter sig bra, men det finns några enkla saker alla bör tänka på.

– En sak är vattnet, snåla inte med det. Jag vet, snålspolande wc-stolar är bra för miljön, men det är ett gissel för det som ska spolas bort. Vattnet räcker helt enkelt inte till för att forsla bort skiten. Har du fett på tallrikar, stekpannor eller kastruller så använd riktigt hett vatten när du diskar, det löser upp fettet. Idag är varmvattnet inte lika varmt som det var förr, det kan ibland vara ett problem. Diskmedel är bra för att lösa upp fett. Att använda diskmaskin med en vanlig disktablett är också bra. Spola aldrig ner matoljor eller rent fett i vasken, det ska lämnas på återvinningsstationen. Och kom ihåg att låta kranarna rinna en stund innan du åker på semester så att allt i rören forslas bort ordentligt.”

/* Use the Inter Font */ @import url("https://use.typekit.net/mzk8kjq.css"); #printfriendly { font-family: "neue-aachen-pro", sans-serif !important; } #pf-body h1, #pf-body h2, #pf-body h3, #pf-body h4 { font-famliy: "neue-aachen-pro", sans-serif!important; } h1, h2, h3, h4 { font-famliy: "neue-aachen-pro", sans-serif!important; } #pf-body h2 { font-famliy: "neue-aachen-pro", sans-serif!important; } p { font-family: Helvetica, sans-serif!important; } #printfriendly #pf-src { display: none !important; }